Tu jesteś: Strona główna / Aktualności

Gala rozdania nagród "Szkoły bez przemocy" w Pałacu Prezydenckim

 

Wychowawcy Roku 2013 i laureaci konkursu na film w Pałacu Prezydenckim!

W środę, 26 czerwca Pałac Prezydencki gościł najlepszych polskich wychowawców i młodych filmowców z całego kraju. Nagrody laureatom dwóch ogólnopolskich konkursów, organizowanych w ramach programu społecznego „Szkoła bez przemocy" wręczyła Pierwsza Dama, Anna Komorowska.  

16 najlepszych polskich wychowawców to laureaci konkursu „Wychowawca Roku", organizowanego
już po raz piąty w ramach programu społecznego „Szkoła bez przemocy". Konkurs ma na celu podkreślenie wychowawczej roli nauczyciela. - Przez poprzednie lata zobaczyliśmy jak dużym zainteresowaniem cieszył się pomysł i formuła konkursu, zarówno ze strony uczniów, rodziców, jak i samych nauczycieli. Widać wyraźnie, że nadal istnieje potrzeba zdefiniowania kim jest „dobry wychowawca", „wychowawca z powołania" i podkreślania jego kluczowej roli w procesie socjalizacji młodzieży. Pamiętajmy o tym, że tytuł „Wychowawca Roku" to nie tylko prestiż, ale także duży wyraz uznania ze strony społeczności szkolnej" - wyjaśniał Dariusz Świąder, wiceprezes Grupy Polskapresse, jeden z organizatorów konkursu.

Do konkursu zostały zaproszone szkoły z całej Polski. Kandydaci do tytułu „Wychowawcy Roku 2013" zgłaszani byli za pośrednictwem strony internetowej www.szkolabezprzemocy.pl. Do etapu finałowego zakwalifikowało się do dziesięciu wychowawców z każdego województwa, którzy otrzymali największą liczbę głosów. Na finalistów głosować można było za pośrednictwem SMS-ów w dziennikach regionalnych Polskapresse i Grupy Media Regionalne. Nagrodą dla zwycięzców są granty na łączną kwotę 16 000 złotych na realizację inicjatywy wychowawczej.

Konkurs na film  o wychowawcy to z kolei nowa inicjatywa Organizatorów Programu.  - Dzięki pracy dziennikarzy koordynujących program „Szkoła bez przemocy" w całej Polsce, mieliśmy możliwość dotarcia do uczniów, nauczyciel i rodziców z informacjami zarówno o konkursach, jak i wielu innych działaniach naszego Programu. Z myślą o tym jak dużą rolę odgrywają media w Programie, a także z myślą o wychowawcach powstał konkurs na film o wychowawcy. Pokazał nam on, że w uczniach tkwi niesamowity potencjał i chęć zaangażowania się w taki projekt - podkreślał Dariusz Świąder, wiceprezes Grupy Polskapresse. Do udziału w konkursie na film o wychowawcy zaproszone zostały zespoły klasowe ze wszystkich polskich szkół. Celem było nagranie krótkiego filmu promującego wychowawcę klasy. Poza dziennikami regionalnymi wykorzystany został także kanał YouTube „Szkoły bez przemocy" oraz profil na Facebooku.

Przez pięć lat konkursu „Wychowawca Roku" wyłoniono 80 laureatów,  przeprowadzono warsztatowe spotkania dla wychowawców oraz dzięki współpracy Wychowawców Roku 2010 wydano poradnik: „Być i wspierać... Poradnik (nie)przeciętnego wychowawcy". 

 

 Program społeczny „Szkoła bez przemocy” był prowadzony w polskich szkołach w latach 2006-2013

Organizatorzy Programu