Bądźmy życzliwi i uśmiechnięci

- Zasadniczym celem naszych działań było pokazanie uczniom jak można żyć bez agresji. Jak uśmiech i życzliwość wobec drugiej osoby zmienia otoczenie i buduje przestrzeń dla współpracy - wyjaśnia Alina Kolebuk, pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzciance.

Uczniowie wzięli udział w szeregu konkursów: najmłodsze dzieci układały rymowanki, robiły kolorowe kwiaty, zielone gaiki oraz Marzannę, starsze przygotowały scenki tematyczne i wykonały prace plastyczne. Jednym z zadań dla całej społeczności szkolnej był wybór w poszczególnych zespołach klasowych „Króla i Królowej Życzliwości". Zwycięzcy zostali uhonorowani drobnymi upominkami, ufundowanymi przez Radę Rodziców.

We wszystkich klasach wyeksponowano gazetki tematyczne i przeprowadzono lekcje wychowawcze, wg wcześniej opracowanych przez pedagoga szkolnego scenariuszy. Dla uczniów klas szóstych przygotowano prelekcję o zapobieganiu agresji, połączoną z wyświetleniem filmu pt. „Życie jest tylko jedno".

Ostatni dzień akcji, piątek 20 marca był „Dniem Samorządności". Na kilka godzin władzę w szkole przejęły dzieci. - Uczniowie zastępujący nauczycieli bardzo dobrze wywiązali się ze swoich zadań. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Taka zamiana ról jest dla wszystkich pouczająca - opowiada Alina Kolebuk. Punktem kulminacyjnym „Tygodnia życzliwości i uśmiechu" było spalenie na boisku szkolnym Marzanny, do której wcześniej wszystkie dzieci przypięły karteczki ze „szkolnymi grzeszkami".