-€žChcę być starszym bratem, siostrą-€

Projekt, realizowany w ramach programu grantowego, skierowany jest przede wszystkim do dzieci ze środowisk dysfunkcyjnych. Program to w dużym skrócie cykl spotkań młodzieży ze szkoły średniej z ich młodszymi kolegami z „podstawówek". Podczas tych spotkań wolontariusze pomagają swoim podopiecznym odrobić lekcje. Ale nie tylko. Uczą także jak kreatywnie i konstruktywnie można spędzić wolny czas. Przygotowano m. in. wspólne wyjścia do kina, teatru, warsztaty taneczne, naukę jazdy konnej, wycieczki rowerowe oraz zajęcia aikido. To, na co nie mogą sobie zwykle pozwolić dzieci z ubogich rodzin.

Projekt jest także ważnym sprawdzianem dla starszych uczniów - wolontariuszy. Uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka i konsekwencji. „Wolontariusze wiedzą, że ktoś na nich czeka i nie mogą zawieść" - tłumaczy Małgorzata Sczubkowska, pedagog z ZSE-H w Kołobrzegu. W działania woluntarystyczne spontanicznie zaangażowali się też rodzice uczniów i firmy działające na terenie Kołobrzegu.

Artykuł na temat projektu „Chcę być starszym bratem, siostrą" ukaże się w „Raporcie rocznym" programu "Szkoła bez przemocy", który przekażemy czytelnikom już 29 kwietnia br.