Kulturą w przemoc

W ramach zaplanowanych działań uczniowie z Nowego Chechła przygotują przedstawienie profilaktyczno-terapeutyczne pt. „List Joli". Tematem spektaklu będzie problem przemocy w szkole i domu oraz dyskryminacji uczniów pochodzących z rodzin uboższych. Premiera odbędzie się podczas Gminnego Przeglądu Szkolnych Form Teatralnych.

Swój sposób na aktywizację rówieśników wokół działań przeciwdziałających przemocy mają też młodzi „filmowcy". Nakręcą film edukacyjny - reportaż pt. „Trzymajmy się" na temat działalności szkoły jako wspólnoty. „Moi koledzy chcą pokazać jak szkoła funkcjonuje na co dzień, jak wygląda wspólna praca uczniów, nauczycieli, rodziców, dyrektora, jak tworzą przyjazną atmosferę w szkole." tłumaczy Milena Włodarczyk, autorka projektu. Film pokaże również, w jaki sposób organizacje działające na terenie gminy współpracują ze szkołą.

Koło dziennikarsko-fotograficzne z kolei zajmie się publikowaniem w szkolnej gazetce cyklu artykułów informacyjnych i edukacyjnych „Jak radzić sobie z przemocą i agresją". Uczniowie planują również zorganizowanie gminnego konkursu fotograficznego. Zdjęcia mają przedstawiać szkołę jako wspólnotę - miejsce wspólnych spotkań, twórczych działań, propagujących przyjazne międzyludzkie relacje.

To nie wszystko. Podczas „Dnia Szkoły bez Przemocy" na terenie szkoły odbędą się zajęcia nauki dobrych manier, czytanie literatury pięknej przez dyrektora szkoły, zajęcia relaksacyjne oraz konkurs plastyczno-literacki.