Współcześni rycerze ze Strykowa

Jak rekonstrukcja średniowiecznej historii może wpływać na przeciwdziałanie przemocy i agresji szkolnej? Celem projektu jest m.in. zapoznanie uczniów ze zwyczajami i wartościami rycerskimi, a przez to kształtowanie zachowań obowiązujących w kodeksie rycerskim, uwrażliwianie na krzywdę drugiego człowieka - wyjaśnia Krzysztof Olszewski, autor projektu, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Strykowie. „Jestem rycerzem, w prawo i honor wierzę", „Rycerz działa bezinteresownie - sercem i czynem obdarza hojnie" to hasła przewodnie projektu „Bractwo Współczesnych Rycerzy".

Działania realizowane w ramach projektu adresowane są do społeczności szkolnej, a także podopiecznych Domu Małego Dziecka, domu starców oraz hospicjum. Specjalne wydarzenie zostanie zorganizowane dla całej społeczności strykowskiej.

Inauguracją projektu będzie ułożenie przez uczniów i nauczycieli przysięgi i dekalogu rycerskiego, pasowanie na rycerza, połączone ze staropolską biesiadą i tańcami. Podczas imprezy zorganizowane będą zawody o rękę damy dworu, strzelanie z łuku, rzut oszczepem i szermierka. Uczniom należącym do Bractwa, spełniającym rycerskie standardy, zostaną nadane specjalne przywileje (np. rabaty przy organizowanych wyjazdach do kin i teatrów, darmowe wejścia na imprezy szkolne). Uczniowie będą mogli także wziąć udział w konkursie na pieśń rycerską oraz wykazać się wiedzą o Władysławie Jagielle - patronie szkoły. Dla mieszkańców Strykowa uczniowie i nauczyciele zorganizują mini rekonstrukcję wydarzeń spod Grunwaldu.