Tu jesteś: Strona główna / Aktualności

II edycja -€žSzkoły bez przemocy-€ wielkim sukcesem -€“ podsumowanie roku szkolnego

4 718 szkół - to o 60 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wzięło udział w programie społecznym „Szkoła bez przemocy".

Budowanie i wspieranie społeczności szkolnych było głównym celem Programu w  roku szkolnym 2007/08. Uczniowie, rodzice i nauczyciele wspólnie przygotowywali projekty działań i otrzymali na ich realizację 400 000 zł. Prawie 1 600 nauczycieli zostało przeszkolonych z zakresu przeciwdziałania przemocy i agresji w szkole podczas 16 warsztatów regionalnych. W całej Polsce aż 1 300 szkół zorganizowało po raz pierwszy „Dzień Szkoły bez przemocy", aby razem zaprotestować przeciw przemocy. Pod Listem Otwartym do Władz RP swoje podpisy złożyło 200 000 uczniów, rodziców i nauczycieli. Utworzono z nich księgę „Razem przeciw przemocy".

Dzień przed zakończeniem roku szkolnego 2007/2008 podsumowano II edycję Programu. W Warszawie spotkała się Rada Programu do której należą: Dorota Stanek - Prezes Polskapresse, Joanna Pilcicka - Prezes Mediów Regionalnych, Jadwiga Czartoryska - Prezes Fundacji Grupy Telekomunikacji Polskiej, a także Ewa Czemierowska ze Stowarzyszenia Psychoprofilaktyki „Spójrz Inaczej", dr hab. Anna Giza - Poleszczuk z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Jacek Michałowski z Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności i prof. Janusz Czapiński z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rada Programu podsumowała kończącą  się edycję „Szkoły bez przemocy" i zaproponowała projekty działań w kolejnym roku szkolnym. Zaoferujmy szkołom biorącym udział w Programie takie działania, których realizacja umocni ich obecność i pozytywne oddziaływanie na środowisko lokalne - proponowała w czasie spotkania Rady Ewa Czemierowska.

Zaraz po spotkaniu Rady Programu odbyła się konferencja prasowa na zakończenie kolejnej edycji „Szkoły bez przemocy". W obecności zaproszonych dziennikarzy i nauczycieli biorących udział w Programie przedstawiciele Rady przedstawili i omówili działania „Szkoły bez przemocy" w roku szkolnym 2007/2008 takie, jak między innymi: program grantowy, warsztaty regionalne, „Dzień Szkoły bez przemocy", zaangażowanie dzienników regionalnych i współpracę z samorządami. Naszym zamierzeniem w kolejnej  edycji Programu jest kontynuacja budowania społeczności szkolnych. Chcemy, aby wzrastało w nich poczucie więzi i odpowiedzialności za innych, których brak jest jednym z zasadniczych źródeł przemocy szkolnej - powiedział w trakcie konferencji prof. Janusz Czapiński. Już w drugiej połowie sierpnia szkoły będą mogły zgłaszać się do kolejnej edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy".