Tu jesteś: Strona główna / Aktualności

Zapis czatu pt.: Teatr przeciw przemocy i agresji

Marlena Moździńska

jarek: powiem szczerze że temat teatr i zpobieganie przemocy nie kojarzą mi się ze sobą ściśle

jarek: według mnie są od siebie jednak odległe

jarek: czy możnaby wyjaśnić związki tych dwóch elementów

jarek: dlaczego teatr ma zmniejszać przemoc

Marlena_Mozdzinska: @jarek: Wizyta w teatrze jest pewnego rodzaju świętem, wspólnym przebywaniem np. rodziną, znajomymi, przezywaniem problemów bohaterów.

Fenrir: a czy nei jest tak, że mimo wszystko dobór repertuaru może zwiększać bądź zmniejszać agresję tkwiącą w człowieku?

Marlena_Mozdzinska: @jarek: To prowokuje następnie wspólne rozmowy, analizę wydarzń na scenie, a co za tym idzie - zbliżenie emocjonalne.

jarek: czyli mówimy o widowni

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: oczywiście, że tak jest. Agresywny/negatywny bohater, który używa dużo przemocy może wzbudzać agresjątakże u nas.Jednakże obserwowanie jego postępowania jest swoistym przeglądaniem się w zwierciadle.

Fenrir: ... raczej wydawało mi się że istotniejsza jest czynna niż bierna rola w teatrze.... jeżeli angarzujemy się w teatr amatorski... kabaret etc. to mamy możliwość swoje złe emocje przelać w bohatera i wyładować na scenie...

Fenrir: tylko jak możemy to robić w swojej szkole jeżeli większość z szkolnych teatrów jest cenzurowana przez wychowawco - czy to dobrze?

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: Uważny widz może wyciągnąć wiele pozytywnych wniosków. Ale żeby nie przewartościowywać roli teatru, człowiek, który ma prawdziwy problem z agrsją i przemocą, nie pozbędzie się jej całkowicie w teatrze. Potrzebna jest mu fachowa pomoc.

Fenrir: czy teatr może być terapią?

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: dobrze jest, żeby opiekunem szkolengo teatru stała się osoba odważna, nie bojąca się poruszania kontrowersyjnych tematów na scenie. Nie każdy zatem ma predyspozycje do bycia opiekunem szkolengo teatru, ...

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: ... ale jeśli w młodych aktorach tkwi potencjał, to z pewnością znajdą sposób, żeby pokazaćgo światu i nawet zareagować na nim agresję.

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: oczywiście, że może być terapią, ale nie opierajmy się tylko na teatrze. Tak jak wspomniałeś - w teatrze mamy możliwość wcielić się w różnego rodzaju role, grać agresywne zachowania i oczyszczać się z nich. Temu służąm.in. zadania dramowe.

Fenrir: od 5 lat gram w szkolnym teatrze amatorskim i większość naszych przedstawień jest na próbie generalnej cenzurowana przez dyrekcję - momo wcześniejszej pracy z opiekunem i reżyserem... musze przyznać że przykre jest to że nei zależnie od ogólnej "poprawnej...

Marlena_Mozdzinska: @jarek: no tak- teatr to nie tylko aktor. Tworzy go tak samo widz, jak i artysta, który ma do spełnienia jakąś misję. Być może wielokrotnie jest to zwrócenia uwagi widzów na panującą na świecie przemoc.

Fenrir: czy rzeczywiście teatr by byc wolny musi być niezależny od instytucji takich jak szkoła?

Fenrir: co sądzi pani o pomyśle decydowania przez publiczność o zakończeniu sztuki?

Fenrir: czy nie jest to śmierć tragedii? ///wyobraźmy sobie naprzykład współczestnych widzów przegłosowujących zakończenie Antygony... happy endem.

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: koncepce reżyserskie na zrealizowanie spektaklu są bardzo różne i jeśli preferuje eksperymentalne podejście do budowy, tempa, długości spektaklu i taką decyzję pozostawia widzowi, to warto się temu poddać, aby zobaczyć jakie będą efekty.

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: jest to chyba temat na inną dyskusję :)

Fenrir: *

Basia: Czy teatr można potraktować jako profilaktykę przeciwko agresji?

Marlena_Mozdzinska: @Basia: Sama wizyta w teatrze jest już spotkaniem z innymi ludźmi (bohaterami teatralnymi), którzy noszą w sobie konkretne cechy charakteru - np.: bohater zły, bohater dobry. Dobry bohater jest przez nas dopingowany, wczuwamy się w rolę, kibicujemy, emocjo...

Marlena_Mozdzinska: @Basia: Dobry bohater jest przez nas dopingowany, wczuwamy się w rolę, kibicujemy, emocjonujemy się.

Marlena_Mozdzinska: @Basia: Nieświadomie dobre cechy bohaterówsąnam bliższe, utożsamiamy się z nimi - jednak nie pozostajemy bez wpływu na zachowania negatywnych bohaterów.

Marlena_Mozdzinska: @Basia: Wizyta w teatrze jest oderwaniem od świata rzeczywstego, ale emocje, jakie w nas wywołuje mogą zostać przeniesione do naszego prywatnego życia.

Basia: Jakie konkretnie zadania dramowe sąwykorzytywane do próby tłumienia agresji?

Marlena_Mozdzinska: @Basia: W pierwszej kolejności należy sobie agresję uświadomić. Mamy z nią kontakt prawie codziennie, ale nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Marlena_Mozdzinska: @Basia: Takich zadań jest wiele. Typowym zadaniem dramowym, które ma na celu uświadomienie, a na dalszym etapie stłumienie agresji jest scenka pt.: "Rodzina w czasie świąt Bożego Narodzenia".

Marlena_Mozdzinska: @Basia: Zaskakująco okazuje się, prawie w 100% przypadków, że dzieci i młodzież kojarzą święta nie ze szczęściem, rodzinną atmosferą, prezentami i wzajemnym radowaniem się; a głownie z kłótniami, piciem alkoholu, obgadywaniu innych członków rodziny itp.

Mariena_Mozdzinska: @Basia: powyższe zadanie dramowe służy uświadomieniu sobie, że często normy panujące w domu, w naszym środowisku sapo prostu patologiczne, a co za tym idzie, przyczyniają się do rozwoju agresji, przemocy.

Fenrir: czy można grę dziecka wykożytać jako element analizy jego środowiska i kłopotów wewnętrznych?

Marlena_Mozdzinska: @Basia: elementem końcowym zadania dramowego jest analiza zachowań bohaterów i ich emocji.

jarek: od jakiego wieku mogę posiać moje dzieci do teatru na zajęcia teatralne

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: jeżeli mowa o konkrtenej roli teatralnej, w któej reżyser narzuca konkretne zachowania i cechy charakteru, to nie zawsze można traktować to jako analizę jego realnych kłopotów wewnętrznych.

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: w zadaniach dramowych, które służą tak naprawdę analizie świata wewnętrzego, uczestnik zostaje niejako specjalnie poddany takim zabiegom, aby dowiedzieć się pośrednio o jego świecie wewnętrznym jak najwięcej.

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: głownie zadania dramowe odnoszą najlepsze skutki u osób zamkniętych w sobie, które niechętnie opowiadają o własnych problemach, a odegranie pewnej roli bardzo im w tym pomaga.

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: jest to indywidualna decyzja każdego z rodziców. Pamiętajmy, że właśnie taniec, śpiew, deklamowanie wierszy to też teatr, a dla maluchów wstęp do teatru poprzez zabawę.

Marlena_Mozdzinska: to było do jarka :)

Fenrir: a jaka rola pomorze tu w analizie?

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: możemy tutaj oprzeć się na następującym przykładzie: dziecko, które przeżywa rozwód rodziców angażujemy do dramy teatralnej, w której podjęty jest temat rozwodu.

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: rozwija się akcja, pojawia się rozmowa o emocjach, o tym, co przeżywają byli małżonkowie, otoczenie, rodzina, dzieci.

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: Podczas analizy takiego zadania można wiele dowiedzieć się o emocjach dziecka. A to dlatego, że nie mówi ono bezpośrednio o swoich własnych przeżyciacj, ale utożsamia się z nimi.

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: przemoc i agresja oparte są w dużej mierze na braku poczucia empatii. Zadania dramowe mają na celu pobudzenie empatii w naszym zachowaniu, decyzjach , postrzeganiu świata.

Fenrir: czy powinno się dzieci skłaniać do grania różnych ról w takich dramach oraz innych przedstawieniach? co zrobić gdy ktoś utorżsamia się i chce grac tylko jeden typ bohaterów?

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: na tym polegajązadania dramowe, aby nakłonić do odgrywania różnych ról. Oczywiście, jeżeli ktoś nie chce, to nie może być do tego zmuszany, bo skutki mogą być odwrotne - osoba może zamknąć się w sobie jeszcze bardziej.

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: samo uczestnictwo w teatrze, zarówno jako widz jak i aktor, w przypadku zadań aktorskich, służy otworzeniu się na świat, zacieśnianiu więzi międzyludzkich, dowartościowaniu poprzez tworzenie czegoś nowego, nauki współpracy w grupie, a co za tym id...

Marlena_Mozdzinska: @Fenrir: ... a co za tym idzie, niwelowaniu przemocy i agresji.

jarek: a czy są konkretne role teatralne, które ułatwiają kontrolę własnych emocji?

Marlena_Mozdzinska: @jarek: są, ale tak naprawdę jest to bardzo indywidalna kwestia doboru ról.

Marlena_Mozdzinska: @jarek: zazwyczaj role dobiera się na zasadzie przeciwieństw.

Marlena_Mozdzinska: @jarek: ...żeby ukazać, jak otoczenie reague na kogoś obdarzonego innymi cechami charakteru, osobowości.

Marlena_Mozdzinska: Serdecznie dziękuję za czynny udział w dyskusji i ciekawe pytania.Program społeczny „Szkoła bez przemocy” był prowadzony w polskich szkołach w latach 2006-2013

Organizatorzy Programu