Tu jesteś: Strona główna / Aktualności

-€žDiagnoza Szkolna 2008-€ zaprezentowana podczas debaty ekspertów na temat przemocy

9 kwietnia w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie odbyła się debata programu społecznego "Szkoła bez przemocy". W czasie debaty prof. Janusz Czapiński po raz pierwszy zaprezentował i omówił wyniki Diagnozy Szkolnej 2008. Badania diagnozowały między innymi poziom przemocy w szkole, picia przez uczniów alkoholu i palenia papierosów, ale także zaangażowania młodzieży w działalność społeczną i korzystanie z internetu.

Na wysokim poziomie utrzymuje się przemoc psychiczna i słowna, coraz więcej uczniów skarży się na przemoc ze strony nauczycieli - powiedział w czasie prezentacji wyników badań prof. Janusz Czapiński. Nauczyciele muszą się przyznać do tego, że stosują przemoc wobec uczniów - dodał autor Diagnozy Szkolnej 2008, omawiając zjawisko przemocy ze strony nauczycieli.

Nawiązując do prezentacji prof. Czapińskiego obecny na debacie prof. Adam Frączek przekonywał, że zaprezentowane badania wykazują bardzo wysoki poziom przemocy i przedstawiają zbyt pesymistyczny obraz sytuacji w polskich szkołach. Odpowiadając, prof. Janusz Czapiński, podkreślił, że opis sytuacji zaprezentowany w Diagnozie Szkolnej 2008, choć pesymistyczny, jest zgodny z tendencjami występującymi w innych krajach.

Diagnoza Szkolna 2008 jest jednym z elementów Raportu Rocznego "Szkoły bez przemocy", który został zaprezentowany uczestnikom środowej debaty. Obok Diagnozy Szkolnej 2008 w Raporcie można znaleźć teksty specjalistów dotyczące systemu kształcenia nauczycieli, mediacji rówieśniczej i sprawiedliwości naprawczej, zaangażowania rodziców w szkołach oraz zwiększania aktywności obywatelskiej uczniów. W Raporcie są także teksty opisujące dobre praktyki w szkołach, które przystąpiły do programu "Szkoła bez przemocy".

Prezentacji Diagnozy Szkolnej 2008 towarzyszyła debata na temat skutecznych sposobów przeciwdziałania przemocy i agresji w szkołach. Wśród panelistów znaleźli się prof. Janusz Czapiński,  psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Adam Frączek, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Elżbieta Matejka, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Włodzimierz Paszyński, Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy, Władysław Opoka, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. Debatę i panel poprowadził Dariusz Bugalski z Programu Trzeciego Polskiego Radia.