Tu jesteś: Strona główna / Dla prasy

Notatki dla prasy

Strony: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18

  • 2008-05-29 / 200 tysięcy podpisów w księdze "Razem przeciw przemocy"

    Prawie  tysiąc szkół zebrało podpisy pod Listem Otwartym do Władz RP. Uczniowie, nauczyciele i rodzice złożyli  dwieście tysięcy podpisów pod Listem, w którym proszą o współpracę w zapobieganiu przemocy i agresji szkolnej. Składający podpisy pod Listem wyrazili przekonanie, że tylko współpraca władz RP, szkół i środowisk, którym zależy na bezpiecznej szkole, może przynieść efekty w poszukiwaniu najlepszych systemowych rozwiązań zmniejszających skalę przemocy i agresji w szkołach.

    Czytaj więcej »

  • 2008-05-29 / Warsztaty "Szkoły bez przemocy" w Gdańsku

    W najbliższą sobotę, 31 maja, nauczyciele i pedagodzy z województwa pomorskiego spotkają się na warsztatach regionalnych w Gdańsku. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 9.00 w Gimnazjum nr 29 przy ulicy Beethovena 20. W programie sobotniego spotkania znajdzie się panel dyskusyjny poświęcony przyczynom i sposobom zapobiegania przemocy szkolnej, w którym weźmie udział, między innymi, dr Krystyna Kmiecik - Baran, psycholog z Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Pomorscy nauczyciele będą mogli wziąć udział również w zajęciach prowadzonych przez współpracujących z programem „Szkoła bez przemocy" psychologów i trenerów. Anna Czeczko z Instytutu Amity poprowadzi „Trening Zastępowania Agresji", a Hubert Czemierowski ze Stowarzyszenia Psychoprofilaktyki „Spójrz inaczej" będzie uczył skutecznych sposobów pracy z ofiarami przemocy rówieśniczej.

    Czytaj więcej »

  • 2008-05-29 / "Szkoła bez przemocy" daje szansę na edukacje z Internetem

    Nauczyciele gimnazjów uczestniczących w programie społecznym „Szkoła bez przemocy" mogli wziąć udział w przedsięwzięciu Fundacji Grupy TP i Centrum Edukacji Obywatelskiej zatytułowanym „Edukacja z Internetem dla Nauczycieli". Pedagodzy gimnazjalni mieli możliwość skorzystać z kursów uczących wykorzystania technik informatycznych w projektach realizowanych przez uczniów. „Nasza mała ojczyzna - Blizanów" i „Żydzi kaliscy w dwudziestoleciu międzywojennym i w czasie II wojny światowej" to tytuły dwóch projektów przygotowanych przez uczniów z gimnazjum w Jankowie Pierwszym.

    Czytaj więcej »

  • 2008-05-07 / Szkoły w całej Polsce przygotowują Dzień Szkoły bez przemocy

    5 czerwca br. po raz pierwszy odbędzie się „Dzień Szkoły bez przemocy" - jedno z największych wydarzeń II edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy". Społeczności szkolne w całej Polsce zaprotestują przeciw przemocy i agresji w szkołach. Wspólnym elementem wydarzeń 5 czerwca będzie wypuszczenie czerwonych balonów.

    Czytaj więcej »

  • 2008-05-07 / List Otwarty do Władz RP

    Szkoły z całej Polski rozpoczęły akcję zbierania podpisów pod Listem Otwartym do Władz RP. Uczniowie, nauczyciele i rodzice protestują w ten sposób wobec przemocy w szkole.

    List razem z księgą podpisów „Razem przeciw przemocy" zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu przez organizatorów programu społecznego „Szkoła bez przemocy" podczas „Dnia Szkoły bez przemocy", 5 czerwca br. w Warszawie.

    Czytaj więcej »

  • 2008-05-07 / Warsztaty regionalne w Warszawie

    W najbliższą sobotę, 10 maja, o godzinie 10.00 w Zespole Szkół nr 69 przy ul. Drewnianej 8 w Warszawie rozpoczną się warsztaty regionalne dla nauczycieli z województwa mazowieckiego. W planie warsztatów przewidziana jest prezentacja programu „Szkoła bez przemocy" i panel dyskusyjny dotyczący sposobów zapobiegania przemocy szkolnej, w którym udział zapowiedzieli: Włodzimierz Paszyński, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Irena Dzierzgowska, redaktor naczelna „Dyrektora Szkoły", dr hab. Anna Giza - Poleszczuk z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Jagna Niepokólczycka - Gac z Centrum Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej oraz Magdalena Sofulak-Skibińska z Centrum Edukacji i Terapii Polna.

    Czytaj więcej »

  • 2008-05-07 / "Szkoła bez przemocy" wyzwala dobre pomysły

    W braniewskim Gimnazjum nr 1, które uczestniczy w programie społecznym „Szkoła bez przemocy" został zorganizowany turniej piłki siatkowej, w którym nagrodą był puchar ufundowany przez dyrektora gimnazjum Marka Czaplińskiego. W trójmeczu wzięły  udział drużyny złożone z uczniów, nauczycieli i rodziców. Po bardzo wyrównanej i emocjonującej walce puchar zdobyła drużyna uczniów - uczestników finału tegorocznej gimnazjady.

    Czytaj więcej »

  • 2008-04-17 / Uczeń po polsku - wyniki badań Diagnoza Szkolna 2008

    Przedstawione na początku kwietnia br. wyniki badań "Diagnoza Szkolna 2008", autorstwa prof. Janusza Czapińskiego przeprowadzone w ramach programu społecznego „Szkoła bez przemocy" przez Millward Brown SMG/KRC, ukazują ponury obraz sytuacji polskiej szkoły.

    Dzieci nudzą się na lekcjach (40 proc.), które najczęściej prowadzone są przestarzałymi nieatrakcyjnymi metodami. Z drugiej jednak strony, 40 proc. uczniów lubi chodzić do szkoły.
    Polski uczeń przed komputerem spędza długie godziny, coraz częściej sięga po papierosy (33 proc.), alkohol (90 proc.) i narkotyki ( 21 proc.).
    Uczniowie przechodzą inicjację seksualną coraz wcześniej - wielu z nich w trakcie lub tuż po zakończeniu gimnazjum (55 proc.).

    Czytaj więcej »

  • 2008-04-17 / Debata

    Debata "Szkoła bez przemocy" - jedno z najważniejszych wydarzeń II edycji Programu - odbyła się 9 kwietnia 2008 r. w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.

    W trakcie spotkania prof. Janusz Czapiński po raz pierwszy zaprezentował i omówił wyniki badania „Diagnoza Szkolna 2008". Diagnoza jest jednym z elementów Raportu Rocznego Programu, upublicznionego podczas spotkania.

    Obok Diagnozy Szkolnej 2008 można w nim znaleźć teksty specjalistów dotyczące systemu kształcenia nauczycieli, mediacji rówieśniczej i sprawiedliwości naprawczej, zaangażowania rodziców w szkołach oraz zwiększenia aktywności obywatelskiej uczniów.

    Raport zawiera także opisy dobrych praktyk w szkołach, które przystąpiły do programu Szkoła bez przemocy.

    W programie debaty znalazł się również panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości na temat przyczyn i skutecznych metod zapobiegania agresji w szkołach.

    Czytaj więcej »

  • 2008-04-17 / Nauka tańca metodą na przemoc wśród przyszłych elektryków

    Nauka tańca pomaga w rozładowaniu napięcia prowadzącego do przemocy - uważa Władysław Opoka dyrektor uczestniczącego w programie "Szkoła bez przemocy" Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu.
    Choć początkowo uczniów trzeba było przymuszać do udziału w kursie teraz cieszy się on taką popularnością, że zorganizowano  drugą grupę dla kolejnych chętnych.

    Czytaj więcej »



Program społeczny „Szkoła bez przemocy” był prowadzony w polskich szkołach w latach 2006-2013

Organizatorzy Programu