Tu jesteś: Strona główna / Dla prasy

Notatki dla prasy

Strony: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18

 • 2008-09-04 / Co zrobimy w III edycji

  Program grantowy, konkurs na najlepszego wychowawcę, najlepszy uczniowski blog internetowy - to tylko niektóre z działań jakie będziemy razem ze szkołami realizować w nowej edycji.

  Czytaj więcej »

 • 2008-09-04 / Rozpoczęliśmy nabór szkół do Programu

  Od 28 sierpnia b.r. szkoły mogą zgłaszać się do III edycji programu „Szkoła bez przemocy".

  Czytaj więcej »

 • 2008-06-26 / Wielki sukces II edycji -€žSzkoły bez przemocy-€

  W drugiej edycji programu „Szkoła bez przemocy" udział wzięło 4 718 szkół - to aż o 60 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Wszystkie działania skierowane do szkół realizowały cel Programu na rok szkolny 2007/2008 - budowanie i wspieranie społeczności szkolnych. Uczniowie, rodzice i nauczyciele przygotowali ponad 900 projektów działań zapobiegających przemocy w ramach programu grantowego. Na realizację tych projektów Fundacja Telekomunikacji Polskiej  przeznaczyła 400 000 zł. Prawie 1 600 nauczycieli ze szkół, które przystąpiły do Programu skorzystało ze szkoleń z zakresu przeciwdziałania przemocy i agresji w szkole przeprowadzonych podczas 16 warsztatów regionalnych. Wielkim sukcesem okazał się zorganizowany po raz pierwszy „Dzień Szkoły bez przemocy", który świętowało aż 1 300 szkół w całej Polsce, wyrażając swój sprzeciw wobec przemocy w szkole. Pod Listem Otwartym do Władz RP swoje podpisy złożyło 200 000 uczniów, rodziców i nauczycieli. Utworzono z nich księgę „Razem przeciw przemocy".

  Czytaj więcej »

 • 2008-06-26 / Konkurs fotograficzny -€žDnia Szkoły bez przemocy-€ -€“ znamy zwycięzców

  Znamy już zwycięzców konkursu fotograficznego „Dnia Szkoły bez przemocy". Nagrodę główną otrzymała Hanna Nowak z Gimnazjum nr 3 w Czerwionce w województwie śląskim. Jury wyróżniło także prace Mikołaja Figury z XXV Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, Anny Zmarzlik z Gimnazjum nr 4 w Stargardzie Szczecińskim oraz Iwony Zimnal z Gimnazjum nr 1 w Lędzinach w województwie śląskim. Nagrodami w konkursie są aparat fotograficzny Nikon D 60 oraz trzy statywy fotograficzne Velbon Sherpa 450. Nagrodzone zdjęcia można oglądać na stronie internetowej Programu.

  Czytaj więcej »

 • 2008-06-26 / -€žDzień Szkoły bez przemocy-€ i mały Pekin w Stopnicy

  Gimnazjum w Stopnicy w województwie świętokrzyskim zorganizowało „Dzień Szkoły bez przemocy" i urządziło igrzyska olimpijskie, sięgając do historycznych wzorów greckiej olimpiady. Święto oficjalne rozpoczął Burmistrz Gminy Stopnica Ryszard Zych - Turniej na stadionie w Stopnicy uważam za otwarty. Jako pierwsze zaprezentowały się ubrane w greckie stroje uczennice występujące w klasycznej sztuce teatralnej. Po niej na stadion wniesiono ogień olimpijski, aby uroczyście zapalić znicz. Obecni na stadionie uczniowie zeszli na płytę boiska, aby utworzyć żywy znak w formie kół olimpijskich.

  Czytaj więcej »

 • 2008-06-12 / Tysiące czerwonych balonów wzbiło się w niebo

  5 czerwca o 12.00 w szkołach w całej Polsce setki tysięcy uczniów, nauczycieli i rodziców świętujących „Dzień Szkoły bez przemocy” wypuściły w niebo czerwone balony. Pokazali w ten sposób, że protestują przeciw przemocy i agresji w szkołach. Jako pierwszy do nieba poleciał balonik Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który wziął udział w głównym wydarzeniu „Dnia Szkoły bez przemocy” w Warszawie na Podzamczu.

  Aż 1 300 szkół zorganizowało „Dzień Szkoły bez przemocy” na swoim terenie. Społeczności szkolne przygotowały przedstawienia teatralne i projekcje filmów, festiwale tańca, konkursy, zawody sportowe i debaty na temat bezpieczeństwa w szkołach. W wielu szkołach zorganizowano wystawy prac plastycznych uczniów oraz koncerty zespołów szkolnych i występy kabaretów uczniowskich. Młodzież wybierała Miss i Mistera Grzeczności, a także najsympatyczniejszego ucznia.

  Czytaj więcej »

 • 2008-06-12 / Władze RP otrzymały księgę -€žRazem przeciw przemocy-€

  Organizatorzy programu „Szkoła bez przemocy” oraz uczniowie warszawskich szkół wręczyli księgę „Razem przeciw przemocy” Premierowi Donaldowi Tuskowi oraz Marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu i Marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi. Księga została utworzona z 200 000 podpisów pod Listem Otwartym do Władz RP zebranych w szkołach w całej Polsce. W liście uczniowie, nauczyciele i rodzice proszą władze RP o współpracę i pomoc w działaniach zmierzających do poprawy sytuacji w polskich szkołach.

  Czytaj więcej »

 • 2008-06-12 / Posłali agresję tam, gdzie pieprz rośnie-€Ś

  Dwie bytomskie szkoły: Gimnazjum nr 15 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 zorganizowały 5 czerwca „Dzień Szkoły bez przemocy”. Uczniowie wzięli udział w pogadankach i zajęciach profilaktycznych oraz w zabawie polegającej na stworzeniu najlepszego hasła przeciw przemocy. Jednym z najpopularniejszych haseł było: „Dużo mocy bez przemocy”.

  Czytaj więcej »

 • 2008-06-12 / Czat: Warsztaty teatralne sposobem na agresję

  Marlena Moździńska z Teatru Konsekwentnego w Warszawie będzie gościem kolejnego czatu „Szkoły bez przemocy”, który odbędzie 18 czerwca o 13.00. W trakcie rozmowy będzie odpowiadała na pytania internautów związane z zajęciami teatralnymi i aktorskimi dla młodzieży, które można wykorzystać jako sposób rozładowania negatywnych uczuć, często prowadzących do przemocy. Marlena Moździńska od kilku lat pracuje z młodymi ludźmi, prowadząc zajęcia teatralne i pokazując młodzieży w jaki sposób uczyć się kontrolować własne uczucia, przygotowując rolę aktorską, i jak nie dać się ponieść agresji i gniewowi, ale umiejętnie wykorzystać je w grze aktorskiej.

  Czytaj więcej »

 • 2008-05-29 / 1200 szkół w całej Polsce organizuje "Dzień Szkoły bez przemocy"

  1200 szkół odpowiedziało na zaproszenie do wzięcia udziału i przygotowania 5 czerwca „Dnia Szkoły bez przemocy", który jest wielkim świętem wszystkich społeczności szkolnych chcących sprzeciwić się przemocy i agresji. Wśród przygotowanych przez szkoły bardzo pomysłowych i oryginalnych scenariuszy „Dnia" znalazły się, między innymi, konkursy, wystawy, zawody sportowe, debaty na temat bezpieczeństwa w szkole z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców, a także spektakle teatralne, warsztaty plastyczne, kursy tańca oraz konkursy savoir vivre. Wspólnym elementem programu „Dnia Szkoły bez przemocy" będzie wypuszczenie w niebo czerwonych balonów w geście odcięcia się od stosowania w szkole przemocy i agresji, które nastąpi o godz. 12.00.

  Dzięki mapie aktywnych zamieszczonej w na stronie internetowej Programu (Mapa aktywnych) szkoły, które nie przyłączyły się jeszcze do świętowania „Dnia Szkoły bez przemocy" mogą skontaktować się ze społecznościami szkolnym ze swojego regionu i przyłączyć się do organizacji wydarzeń 5 czerwca.

  Czytaj więcej »Program społeczny „Szkoła bez przemocy” był prowadzony w polskich szkołach w latach 2006-2013

Organizatorzy Programu