Tu jesteś: Strona główna / Dla prasy / Notatki dla prasy

Wychowawca Roku 2012 -€“ jaki powinien być?

18 kwietnia 2012 r. rozpoczął się ostatni etap konkursu na Wychowawcę Roku 2012. O głosy walczą m.in. poloniści, matematycy, a także pedagodzy szkolni ze wszystkich szkół w Polsce. W pierwszym etapie głosowania uczniowie, rodzice i nauczyciele zgłaszali kandydatury wychowawców za pośrednictwem strony internetowej Programu, następnie grupa ekspertów na podstawie oddanej ilości głosów i opinii wybierała finalistów. W każdym województwie do ostatniego etapu zakwalifikowało się od 6 do 10 wychowawców, na których do 21 maja 2012 r. można oddać swój głos.

Finałowi Wychowawcy podkreślają, że w ich pracy najważniejsze to wierzyć w uczniów, starać się być konsekwentnym i sprawiedliwym oraz dawać przykład. - Moją dewizą życiową jest widzieć w każdym uczniu człowieka. Praca nauczyciela to nie tylko przekazywanie wiedzy, to również wychowywanie - zdradza Barbara Ziembińska, nauczycielka biologii w Publicznym Gimnazjum nr 30 w Białymstoku. Alicja Chraboł, nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego w Sejnach, także wierzy w swoich uczniów. - Staram się stawiać w położeniu mego ucznia, brać pod uwagę, jak ja zachowałabym się w jego sytuacji. Ważne jest, żeby umieć uważnie słuchać młodych ludzi.

Nazwiska finalistów publikowane są w gazetach regionalnych prowadzących program oraz na naszej stronie internetowej www.szkolabezprzemocy.pl. Aby zagłosować należy wypełnić i przesłać na adres redakcji regionalnej kupon konkursowy lub wysłać SMS. Głosowanie za pośrednictwem kuponów konkursowych potrwa do 30 kwietnia lub 18 maja 2012 r. ( w zależności od redakcji regionalnej prowadzącej Program), a SMS do 21 maja. Wyniki poznamy 23 maja 2012 r.

Nagrodą w konkursie jest sfinansowanie inicjatyw wychowawczych zwycięzców. Łączna pula nagród wynosi 24 000 tysiące złotych. Wręczenie nagród odbędzie się 5 czerwca 2012 r., podczas na uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim.

 Program społeczny „Szkoła bez przemocy” był prowadzony w polskich szkołach w latach 2006-2013

Organizatorzy Programu