Jest z nami 8,5 tysiąca wolontariuszy!

W tym roku do konkursu dla wolontariuszy „Szkoły bez przemocy” zostało zgłoszonych ponad 300 projektów z całej Polski. Uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych postanowili powalczyć o udział w II edycji Letniej Szkoły Liderów Wolontariatu – pomagając starszym, dokarmiając zwierzęta w schronisku lub zbierając pieniądze dla potrzebujących. Chociaż wielu wolontariuszy deklaruje, że nie o nagrodę tu chodzi – ale o satysfakcję, to jednak tygodniowy wyjazd wakacyjny mobilizuje wszystkich do działania.

Pomysły na pomaganie są różnorodne, ale co warte podkreślenia ich autorami są nie tylko nauczyciele, ale także rodzice, a nawet sami uczniowie. Krystian Osica, Alex Woliński i Agnieszka Uchał – młodzież z Technikum Spożywczo-Gastronomicznego im. Jana Pawła II w Warszawie postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyli projekt warsztatów twórczości dla przedszkolaków „Znajdźmy 8 kolor tęczy”. „Mamy zamiar pokazać, że można uczyć się podczas dobrej zabawy. Pokażemy, że nauka i chodzenie do szkoły, stawanie się dorosłym, nie są wcale szare lub bez barw, lecz kolorowe jak marzenia. Damy przykład, że warto robić coś dla innych, bo to sama frajda – podkreślają uczniowie.

Najwięcej projektów zgłoszonych zostało z województwa śląskiego, jest ich około 50. O tym, które zwyciężą zdecyduje jury, składające się z przedstawicieli Rady Programu „Szkoły bez przemocy” oraz Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. Z każdego województwa wybrane zostaną trzy zwycięskie projekty: jeden ze szkoły podstawowej, z gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Aktualnie szkoły od 15 stycznia do 30 kwietnia 2011 r. realizują działania zaplanowane w projekcie. Zwycięskie projekty poznamy 18 maja 2011 r.

Wspólnie z rodzicami Wspólnie z rodzicami