Tu jesteś: Strona główna / Poradnik

Publikacje

W każdym roku szkolnym publikujemy broszurę, która wraz z innymi materiałami pomocniczymi trafia do szkół biorących udział w Programie.

Ponizej zamieszczamy dotychczas opublikowane broszury w formacie PDF:

 

Być i wspierać...Poradnik (nie)przeciętnego wychowawcy

Ewelina Błaszkowska, Agnieszka Moździerz, Małgorzata Jaworska, Ewelina Abramczyk, Izabela Kotuła, Ewa Olszewska, Krzysztof Gibuła

Publikacja przygotowana przez laureatów konkursu "Wychowawca Roku 2010". W jakim celu? Dla kogo właściwie to lektura?

Chcieliśmy podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi naszej codziennej pracy. Sami ocenicie, czy warto tę książkę przejrzeć. Uprzedzam jednak, że nie będzie to (wbrew podtytułowi) kolejny poradnik z cyklu, jak być lepszym wychowawcą, zachować dyscyplinę na lekcji czy radzić sobie z nauczycielską codziennością.(...) Chcieliśmy po prostu podzielić się doświadczeniem, a jednocześnie trudami dnia codziennego. A jeśli przy okazji przypomnimy, że praca wychowawcza, choć wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, może dać wiele satysfakcji, jeżeli uda nam się ukazać optymistyczne podejście do zawodu (przecież naszą narodową cechą jest narzekanie!), wówczas będzie nam niezmiernie miło. Niech zatem poradnik, który trzymają Państwo w dłoni, będzie naszym ukłonem w stronę każdego, komu przyszło wykonywać to jakże odpowiedzialne zadanie bycia wychowawcą; niech będzie łączeniem się w pasji wykonywania zawodu (...) (Od autorów, Krzysztof Gibuła)

Poradnik (nie)przeciętnego wychowawcy Poradnik (nie)przeciętnego wychowawcy

 

Między lekcjami - poradnik dla rodziców

Sabina Lasok-Chwiedoruk, Piotr Kowalczuk, Dr Aneta Jegier, Dr Anna Piekarska, Łukasz Wojtasik, Magda Skotnicka Prof. Hanna Jaklewicz, Barbara Rozmus, Anna Babicka, Justyna Zaremba

Poradnik składa się z tekstów napisanych przez najlepszych polskich ekspertów-praktyków. Artykuły dotyczą bardzo różnych problemów. Czytelnik znajdzie w nim zarówno odpowiedzi na pytania, jak ustrzec dziecko przed takimi zagrożeniami jak przemoc w sieci i uzależnienia, jak reagować, gdy dziecko pada ofiarą przemocy szkolnej, jak i wskazówki dotyczące współpracy ze szkołą, aktywizacji społecznej dziecka czy wychowania dziecka na różnych etapach jego rozwoju. Problemy choć różne, mają bardzo ważny wspólny mianownik. Żadnego z nich nie sposób rozwiązać bez porozumienia i zgodnej współpracy ze szkołą.

V edycja_Poradnik dla rodziców V edycja_Poradnik dla rodziców

Jak organizować szkolny wolontariat

Katarzyna Braun, Bogna Frąszczak

Praktyczny przewodnik prezentujący poszczególne kroki, jakie trzeba podjąć, aby zorganizować wolontariat szkolny. Broszura składa się z dwóch części oraz aneksu. Z pierwszej czytelnik dowie się czym są oraz jak funkcjonują Szkolne Kluby Wolontariusza, jak stworzyć oraz prowadzić Klub oraz jakie są podstawy prawne funkcjonowania wolontariatu w Polsce. Druga część zawiera scenariusze zajęć lekcyjnych na temat wolontariatu przeznaczone dla poszczególnych grup wiekowych. W aneksie zaś znajdują się wzory dokumentów potrzebnych do prowadzenia działalności wolontariackiej.

Jak organizować szkolny wolontariat IV edycja_Jak organizować szkolny wolontariat

Szkolny system przeciwdziałania agresji i przemocy

Ewa Czemierowska-Koruba, Kazimierz Koruba

Broszura to praktyczny poradnik prezentujący poszczególne kroki, jakie trzeba podjąć, aby stworzyć skuteczny system przeciwdziałania przemocy w szkołach.W pierwszej części czytelnik znajdzie analizę źródeł oraz konsekwencji przemocy i agresji, a także praktyczne porady, jak przeciwdziałać tym zjawiskom. Druga część broszury dotyczy między innymi zagadnienia współpracy społeczności szkolnych z lokalnym środowiskiem w przygotowaniu, wprowadzaniu i realizacji szkolnego
systemu profilaktyki przemocy i agresji.

III edycja_Szkolny system bezpieczeństwa III edycja_Szkolny system bezpieczeństwa

Przewodnik po dobrych praktykach

Ewa Czemierowska-Koruba, Kazimierz Koruba

W broszurze zgromadzone zostały szczególnie wartościowe doświadczenia i działania szkół biorących udział w I edycji programu. Publikacja zawiera także podstawowe informacje o przemocy i agresji szkolnej oraz praktyczne zalecenia dotyczące przeciwdziałania i zapobiegania tym zjawiskom.

II edycja_Przewodnik po dobrych praktykach II edycja_Przewodnik po dobrych praktykach

Jak radzić sobie z agresją i przemocą?

Ewa Czemierowska-Koruba

Broszura opisuje zjawisko przemocy i agresji oraz jego formy. Czytelnik znajdzie w niej porady, w jaki sposób rozpoznawać ofiary i świadków przemocy oraz jak zapobiegać agresji i przemocy w szkole.

I edycja_Jak radzić sobie z agresja i przemocą? I edycja_Jak radzić sobie z agresja i przemocą?

Zachęcamy do lektury!

 

 Program społeczny „Szkoła bez przemocy” był prowadzony w polskich szkołach w latach 2006-2013

Organizatorzy Programu