Zwycięski pomysł na wolontariat

Konkurs na projekty wolontaryjne organizowany jest już po raz drugi. W ubiegłym roku szkolnym spośród kilkuset projektów wybranych zostało 46 najlepszych ze wszystkich województw. Zakres działań podejmowanych przez szkolnych wolontariuszy był bardzo szeroki. Od kiermaszy, koncertów, spektakli charytatywnych po zajęcia indywidualne z dziećmi, opiekę nad osobami starszymi czy działania promujące np. kwestię praw człowieka.

Wśród narodzonych znalazł się projekt realizowany przez Technikum Spożywczo-Gastronomiczne im. Jana Pawła II w Warszawie. W ramach projektu wolontariusze zorganizowali i przeprowadzili warsztaty kulinarne dla wychowanków zaprzyjaźnionego Domu Dziecka nr 4 w Warszawie. Uczestnicy w zespołach wybierali potrawy i opracowywali przepisy, wpisujące się w temat "Na wielkanocnym stole...". Wolontariusze i podopieczni z domu dziecka, by uzyskać środki na zakup produktów spożywczych potrzebnych do realizacji warsztatów przeprowadzili szkolną kwestę. W ramach zbiórki przygotowali plakaty promocyjne, ogłoszenia oraz specjalnie ozdobione wielkanocne puszki kwestarskie.

W marcu na szkolnych korytarzach technikum odbyły się jednodniowe warsztaty kulinarne. Na prezentację i degustacją zaproszeni zostali pozostali wychowankowie i opiekunowie z warszawskiego domu dziecka. Zwieńczeniem całego projektu była wspólnie przygotowana i wydana książka kucharska „Na wielkanocnym stole…”, zawierająca autorskie przepisy uczestników warsztatów.

W tym roku projekty konkursowe można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.szkolabezprzemocy.pl. Formularz zgłoszeniowy znajduje się w panelu każdej szkoły. Tam także znajduje się rubryka służąca do składania sprawozdań z realizacji działań. Na ich podstawie jury, składające się z ekspertów Programu i Centrum Wolontariatu oceni i wybierze najlepsze projekty wolontaryjne.

Warto powalczyć. Nagrodą dla reprezentantów najlepszych 3 szkół z każdego województwa jest udział w Letniej Szkole Liderów Wolontariatu – wakacyjnym obozie dla młodych wolontariuszy.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad uczestnictwa w konkursie, kryteriów oceny projektów oraz Regulamin konkursu dostępne są na stronie www.szkolabezprzemocy.pl (zakładka: Konkurs wolontariat).