Tu jesteś: Strona główna / Poradnik / Dla nauczyciela / Scenariusze zajęć

Jest problem. Zorganizujmy wolontariat!

 

Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach ponadgimnazjalnych

Temat: Jest problem. Zorganizujmy wolontariat!

 Cel:

-       uwrażliwienie uczniów na problemy i potrzeby innych ludzi,

-       ukazanie potrzeby podejmowania inicjatyw i działań na rzecz społeczności lokalnej lub osób potrzebujących wsparcia,

-       zapoznanie młodzieży z ideą i podstawowymi zasadami wolontariatu,

Materiały: szary papier, markery, karteczki samoprzylepne, flamastry.

Przebieg zajęć:

1.  Rozmowa
Usiądźcie w kręgu i porozmawiajcie z uczniami o tym, na czym ich zadaniem polega wolontariat.

 2. Definicja wolontariatu
Zachęć uczniów, by dobrali się w zespoły i stworzyli definicję wolontariatu. Następnie zebrane propozycje spiszcie na dużym arkuszu papieru. Wybierzcie definicję najbardziej adekwatną.

Uwaga:

Wolontariat (łac. voluntarius  – dobrowolny): dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
Określenie „bezpłatna” nie oznacza „bezinteresowna”, lecz pracę bez wynagrodzenia materialnego.
W rzeczywistości wolontariusz zyskuje jednak wynagrodzenie niematerialne: satysfakcję, poczucie sensu istnienia, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny.

Określenie „wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie” oznacza, że  nie każda praca na rzecz innych, np. pomoc własnej babci, jest wolontariatem. Jest nim natomiast pomoc starszej lub chorej osobie w pobliskim domu pomocy.

3. Burza mózgów – „Problemy i potrzeby naszej społeczności lokalnej”
Zachęć uczniów do zastanowienia się nad potrzebami i problemami ich społeczności. Spiszcie tę diagnozę na dużym arkuszu papieru. Następnie podzielcie wymienione problemy na: rozwiązywalne i trudne do rozwiązania. Zastanówcie się nad tym,  czy i w jaki sposób młodzież
w wieku ponadgimnazjalnym może sprawić, aby wskazane potrzeby społeczne zostały zaspokojone.

 4. Praca w małych grupach
Poproś uczniów, by dobrali się w sześcioosobowe zespoły i zastanowili się nad tym, co będzie im potrzebne do zorganizowania młodzieżowego wolontariatu i napisania własnego projektu. Następnie zebrane propozycje spiszcie na dużym arkuszu papieru i omówcie w kręgu.

 Na zakończenie przedstaw uczniom listę programów młodzieżowych, w ramach których mogą aplikować o środki finansowe na realizację zaplanowanych przez siebie przedsięwzięć:

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży
:
-  „Równać szanse” –  Regionalny Konkurs Grantowy
- „Make a Connection”

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „Ę” –
 „Młodzi Menedżerowie Kultury”
Młodzież w Działaniu
Fundacja J&S Pro Bono Poloniae –  „Aktywna Wiosna”
Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA – "PROJEKTOR – wolontariat studencki".

 Autor scenariuszy:

Bogna Frąszczak, Stowarzyszenie Psychoprofilaktyki "Spójrz Inaczej"

 


Kodeks Szkoły Bez Przemocy



Biuletyn Szkoły Bez Przemocy


Program objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego