Tu jesteś: Strona główna / Poradnik / Dla nauczyciela / Scenariusze zajęć

Mamo, tato, idę do pracy. Postanowiłam/postanowiłem zostać wolontariuszem

Scenariusze lekcji do przeprowadzenia w klasach gimnazjalnych

Temat: Mamo, tato, idę do pracy. Postanowiłam/postanowiłem zostać wolontariuszem.

Cel:

-      zapoznanie młodzieży z ideą i zasadami pracy wolontariackiej,

-      zapoznanie z różnymi formami i sposobami wykonywania pracy przez wolontariusza,

-     uświadomienie uczniom, że wykonywanie pracy wolontariackiej wiąże się nie tylko z satysfakcją, ale i z obowiązkami, odpowiedzialnością i lojalnością wobec podopiecznych i zespołu, w którym pracują.

Materiały: szary papier, markery, papier formatu A4, flamastry.

Przebieg zajęć:

1.  Rozmowa
Usiądźcie w kręgu i porozmawiajcie z uczniami o tym, na czym ich zadaniem polega wolontariat.

2.  Praca w małych grupach
Zachęć uczniów, by dobrali się w zespoły i stworzyli definicję wolontariatu. Następnie zebrane propozycje spiszcie na dużym arkuszu papieru.

Uwaga:

Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny): dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko- przyjacielskie. Określenie „bezpłatna” nie oznacza „bezinteresowna”, lecz pracę bez wynagrodzenia materialnego. 
W rzeczywistości wolontariusz zyskuje jednak wynagrodzenie niematerialne: satysfakcję, poczucie sensu istnienia, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny.

Określenie „wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie” oznacza, że nie każda praca na rzecz innych jest pracą wolontariacką. Na przykład pomoc własnej babci wolontariatem nie jest, natomiast pomoc starszej lub chorej osobie w pobliskim domu pomocy – jest.

3. Kończenie wyrazów
Rozdaj uczniom arkusze papieru z pionowo napisanym słowem wolontariusz. Poproś, aby dokończyli zaczynające się od kolejnych liter wyrazy, w taki sposób, by stanowiły one nazwy cech lub uczuć wolontariusza, np.:

W - wiara, wolność

O – optymizm, ofiarność

L – lojalność, lokalność

O – odpowiedzialność, obowiązkowość

N – nowatorstwo, neutralność

T – troskliwość, twórczość

A – aktywność, asertywność

R – rozsądek, radość

I - inteligencja

U – uczciwość, uśmiech

S – sumienność, satysfakcja

Z – zadowolenie.

Następnie zachęć uczniów, by dobrali się w pary i porównali swoje prace. Chętnych zaproś do odczytania zadania. Na podstawie wykonanych prac przejdźcie do realizacji kolejnego ćwiczenia.

4. Lista cech dobrego wolontariusza
Sporządźcie na narysowanym na arkuszu szarego papieru konturze postaci ludzkiej listę cech skutecznego wolontariusza

5.  Rozmowa w parach
Poproś uczniów, aby dobrali się w pary. Rozdaj im narysowane kontury człowieka i poproś, aby wpisali na rysunkach te cechy dobrego wolontariusza, które już posiadają. Niech każdy poprosi kilku kolegów o wpisanie na odwrotnej stronie rysunku postaci tych cech dobrego wolontariusza, które ich zdaniem posiada. Następnie poproś wszystkich, aby przyjrzeli się swoim rysunkom i sprawdzili, czy wpisane po obu stronach cechy się powtarzają. Zachęć uczniów, by podzielili się swoimi spostrzeżeniami na forum klasy.

6. Lista instytucji poszukujących wolontariuszy
Sporządźcie listę instytucji, organizacji poszukujących wolontariuszy, np.: PCK, hospicjum domowe, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, schronisko dla zwierząt, Regionalne Centrum Wolontariatu, Caritas.

7. Rozmowa
Zapytaj uczniów, na jakie trudności może napotkać w swej pracy wolontariusz. Jak może sobie 
z nimi poradzić i kto może im pomóc.

Scenariusze lekcji:

Bogna Frąszczak, Stowarzyszenie Psychoprofilaktyki "Spójrz Inaczej"


Kodeks Szkoły Bez Przemocy



Biuletyn Szkoły Bez Przemocy


Program objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego