Tu jesteś: Strona główna / Poradnik / Dla nauczyciela / Scenariusze zajęć
Scenariusze lekcji do przeprowadzenia w klasach IV-VI
Temat: Kiedy pomaganie staje się wolontariatem?
Cel:
- uświadomienie uczniom wagi udzielania pomocy potrzebującym,
- uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych,
- zapoznanie uczniów z ideą pracy wolontariackiej,
- zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami wolontariatu.
Materiały: szary papier, markery, flamastry, kredki, papier rysunkowy, torby z szarego papieru, kolorowe gazety, klej.
Przebieg spotkania:
1. Rozmowa
Usiądźcie w kręgu i porozmawiajcie z dziećmi o tym, na czym polega
pomaganie. Poproś dzieci, aby przypomniały sobie, kiedy ostatnio
komuś pomogły. Jak się wtedy czuły?
2. Rysunek/ komiks
Poproś uczniów, aby narysowali sytuację, w której komuś pomogli.
Zachęć ich, aby swoje rysunki opatrzyli komentarzami w dymkach. Następnie
poproś, aby dobrali się w czwórki i porozmawiali ze sobą o przedstawionych sytuacjach.
3. Lista cech/umiejętności osoby, która umie
pomagać
Powróćcie do kręgu i spytaj uczniów, jakie cechy i umiejętności
pomagają im w niesieniu pomocy innym. Potem sporządźcie listę cech osoby, która
potrafi skutecznie pomagać. Poproś uczniów, by dobrali się w pary i
porozmawiali o tym, które z tych cech już posiadają.
4. Rozmowa
Zapytaj uczniów, czy znają kogoś, kto jest wolontariuszem. Poproś, aby
opowiedzieli, czym się zajmuje i gdzie wykonuje swoją pracę. Następnie
zachęć uczniów do stworzenia definicji wolontariatu. Propozycje spiszcie
na dużym arkuszu papieru.
Uwaga: najprostsze definicje:
Wolontariat (łac. voluntarius
– dobrowolny): dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego
społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-
-przyjacielskie.
Wolontariusz to ochotnik pracujący na zasadzie wolontariatu.
5. Torba wolontariusza
Porozmawiaj z uczniami, jakie cechy i umiejętności powinien mieć
wolontariusz, by mógł dobrze wykonywać swoją pracę. Następnie zachęć uczniów,
aby przygotowali torbę, która przyda się wolontariuszowi podczas wykonywania
pracy na rzecz innych. Rozłóż na środku klasy kolorowe gazety i czasopisma i
poproś dzieci, aby poszukały w nich zdjęć, opisów cech i umiejętności
charakteryzujących wolontariusza. Zasugeruj im, aby fotografie i opisy przedstawiające
umiejętności nakleiły na zewnątrz torby, a do środka wrzuciły obrazy i napisy ukazujące zalety i cechy charakteru. Następnie zachęć je do
zademonstrowania swoich prac na forum klasy.
6. Lista instytucji poszukujących wolontariuszy
Sporządźcie listę instytucji, organizacji poszukujących wolontariuszy,
np.: PCK, hospicjum domowe, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, schronisko dla
zwierząt, Regionalne Centrum Wolontariatu, Caritas.
Autor scenariuszy:
Bogna Frąszczak, Stowarzyszenie Psychoprofilaktyki "Spójrz Inaczej"
Program objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Organizatorzy Programu
Dzienniki regionalne