Tu jesteś: Strona główna / Poradnik / Dla nauczyciela / Scenariusze zajęć

Na czym polega pomaganie?

 

Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I-III

Temat: Na czym polega pomaganie?

Cel:

-        uświadomienie uczniom znaczenia wzajemnej pomocy,

-        ułatwienie uczniom rozpoznawania i nazywania uczuć, które im towarzyszą, gdy udzielają komuś pomocy lub gdy sami ją otrzymują

Materiały: papier rysunkowy, kredki, nożyczki, flamastry, markery, papier pakowy, agrafki.

Przebieg zajęć:

1.  Rozmowa
Usiądźcie w kręgu i porozmawiajcie z dziećmi o tym, na czym polega pomaganie. Poproś dzieci, aby przypomniały sobie, kiedy ostatnio ktoś im pomógł. Jak się wtedy czuły? Co by się stało, gdyby nie udzielono im wtedy pomocy?

2.  Rysunek
Poproś uczniów, aby narysowali osobę, która im pomogła. Następnie zachęć ich, aby dobrali się w pary i porozmawiali ze sobą o tych osobach i sytuacjach.

3.  Lista cech/umiejętności osoby, która umie pomagać
Powróćcie do kręgu i na podstawie rozmów w parach sporządźcie listę cech osoby, która potrafi skutecznie pomagać. Następnie poproś, aby kolejno – w rundce – każde z nich powiedziało, jaką cechę z tej listy już posiada, a jaką chciałoby mieć ( możesz też zaproponować dokończenie zdania: „Jestem…, a chciałbym być bardziej…”).

4.  Pomocna dłoń
Poproś dzieci, by obrysowały na papierze swoją prawą lub lewą dłoń i wycięły rysunek. Poinformuj, że wyciągnięta dłoń jest symbolem pomagania. Następnie poproś dzieci, aby zastanowiły się, kogo one mogą wesprzeć. Zachęć je, by na palcach wyciętego rysunku dłoni wpisały lub narysowały, komu i w jaki sposób mogą pomóc. Odczytajcie spisane pomysły na forum, a następnie przypnijcie „pomocne dłonie” agrafkami do zasłon lub firanek zawieszonych w klasowych oknach.

5.  Propozycja dodatkowa
Zachęć uczniów do stworzenia Klasowego Pogotowia Ratunkowego – zastanówcie się, komu i w jaki sposób możecie wspólnie pomagać, stwórzcie taką listę na dużym arkuszu papieru. Mogą się na niej znaleźć, np.: schronisko dla zwierząt, szkolna biblioteka, pobliski dom pomocy społecznej, przedszkole.

 

Autor scenariuszy:

Bogna Frąszczak, Stowarzyszenie Psychoprofilaktyki "Spójrz Inaczej"

 


Kodeks Szkoły Bez Przemocy



Biuletyn Szkoły Bez Przemocy


Program objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego