Tu jesteś: Strona główna / Poradnik / Dla nauczyciela / Scenariusze zajęć

Udzielanie informacji zwrotnych, zamiast negatywnego oceniania

Scenariusz warsztatów „Budowanie partnerstwa szkoły i rodziny”

Temat: Udzielanie informacji zwrotnych, zamiast negatywnego oceniania (krytyki).

Cel: uwrażliwienie na komunikaty oceniające negatywnie i zastąpienie ich informacją zwrotną

Aranżacja sali: krąg

Materiały: zeszyt lub kartka papieru, długopis, flamastry, tablica

Przebieg zajęć:

1. Konstruowanie informacji zwrotnej

Zapytaj uczestników, czy lubią być negatywnie oceniani, krytykowani.

Poinformuj, że ocenę zachowania można zastąpić informacją zwrotną. Informacją zwrotną nazywamy nieoceniający, bezpośredni i behawioralny komunikat, odnoszący się do konkretnego zachowania innej osoby i jej potrzeb, skierowany do tej osoby i składający się z dwóch części (kroków). Pierwszy krok mówi, co zostało zrobione dobrze, a drugi, co (według naszej wiedzy i doświadczenia) można zrobić inaczej, albo co udzielający informacji zwrotnej zrobiłby inaczej, albo co zrobił kiedyś w podobnej sytuacji i osiągnął sukces. Poproś jednego lub dwu uczestników o udzielenie informacji zwrotnej, zastępującej negatywną ocenę przykładowego zachowania.

2. Listy komunikatów oceniających i informacji zwrotnych

Poproś każdego uczestnika, żeby przypomniał sobie trzy lub więcej komunikatów oceniających negatywnie, jakie skierował do kogoś, albo jakie ktoś skierował do niego lub do kogoś innego, zapisał je i zamienił na informacje zwrotne, na przykład:

„Tu zrobiłeś błąd” (komunikat oceniający negatywnie) – „ stosując taki sposób rozwiązania, otrzymasz niewłaściwy wynik. Jeżeli użyjesz takiego sposobu (pokazuję ten sposób), rozwiążesz zadanie.” (sformułowanie informacji zwrotnej).

„Zachowujesz się nierozsądnie” (komunikat oceniający negatywnie) – „można to zrobić inaczej, na przykład…” (sformułowanie informacji zwrotnej).

3. Dyskusja w parach i sprawozdanie z dyskusji w parach

Poproś, żeby uczestnicy w parach przedyskutowali swoje przykłady informacji zwrotnych, a następnie opowiedzieli o tym całej grupie.

Na zakończenie podsumuj krótko dyskusję, powtarzając, że informacja zwrotna wskazuje:

  1. Co według naszej wiedzy i doświadczenia jest dobre (dla odbiorcy);
  2. Co można zrobić inaczej albo co udzielający informacji zwrotnej zrobiłby inaczej.

 

Autor scenariusza:
Ewa Morawska


Kodeks Szkoły Bez Przemocy



Biuletyn Szkoły Bez Przemocy


Program objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego