Tu jesteś: Strona główna / Dla prasy / Notatki dla prasy

Ruszyła V edycja -€žSzkoły bez przemocy-€

Już po raz piąty zapraszamy szkoły w całej Polsce do udziału w naszym Programie. W tym roku szkolnym chcemy podkreślić kluczową rolę rodziców w prawidłowym funkcjonowaniu szkoły oraz podjąć próbę ich włączenia w aktywne życie szkoły. Badania rodziców zrealizowane w 2009 roku pokazały bowiem, że znaczna ich część nie uczestniczy w życiu szkoły, pozostawiając jej pełnię funkcji edukacyjnych i wychowawczych. Brak oferty po stronie szkoły dodatkowo tą bierność wzmaga.

W roku szkolnym 2010/2011 proponujemy nowe działania:

  • Europejski Kongres Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej - 15 września 2010 w Warszawie. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń pomiędzy europejskimi naukowcami, praktykami, działaczami społecznymi oraz politykami. Warsztaty dla uczestników poprowadzą polscy i europejscy trenerzy.

  • Sesja superwizyjna - dwudniowe szkolenie dla nauczycieli, którzy w IV edycji otrzymali tytuł Konsultanta Programu „Szkoła bez przemocy" Uczestnicy skonsultują swoją dotychczasową pracę oraz wymienią się doświadczeniami i pomysłami.

  • Poradnik dla rodziców - specjalna publikacja adresowana do rodziców, zawierająca teksty poradnikowe dotyczące najważniejszych problemów wychowawczych i społecznych. W publikacji poza charakterystyką problemów dostępne będą praktyczne porady m.in. gdzie szukać pomocy i informacji (adresy instytucji, stron internetowych, polecane lektury), oraz jak diagnozować problemy i jak na nie reagować.

  • Badania „Przemoc w szkole" - ogólnopolskie badania diagnozujące m.in. poziom przemocy i agresji w polskich szkołach zrealizowane dokładnie 5 lat po realizacji pierwszego sondażu (w marcu 2006 roku) i inauguracji programu społecznego „Szkoła bez przemocy".

 

W nowej edycji realizowane będą także sprawdzone i cieszące się dużą popularnością działania z poprzednich lat:

  • Konkurs na projekty wolontaryjne – tak jak w roku ubiegłym szkoły, które przystąpią do V edycji Programu zostaną zaproszone do konkursu na projekt wolontaryjny. Nagrodą dla uczniów będzie letni obóz wakacyjny – II edycja Letniej Szkoły Liderów Wolontariatu.

  • Tydzień Wolontariatu – szkoły zaprezentują na swoim terenie działania związane z wolontariatem.

  • Konkurs „Wychowawca Roku 2011” – rodzice i uczniowie w tym roku także wybiorą najlepszych wychowawców w każdym województwie.

  • Warsztaty makroregionalne - cztery dwudniowe warsztaty dla nauczycieli ze wszystkich szkół uczestniczących w V edycji Programu, przygotowujące do skutecznego rozwiązywania problemów przemocy. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość otrzymania tytułu Konsultanta Programu „Szkoła bez przemocy"

  • Dzień Szkoły bez Przemocy – 6 czerwca 2010 - ogólnopolskie święto tych, którzy chcą szkoły bezpiecznej i przyjaznej, a dodatkowo Dzień Otwarty dla Rodziców!

Szkoły mogą się zgłaszać do Programu do 21 listopada 2010 r. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie internetowej Programu: www.szkolabezprzemocy.pl (zakładka „Zgłoś się do Programu”).

Zapraszamy!

 

 Program społeczny „Szkoła bez przemocy” był prowadzony w polskich szkołach w latach 2006-2013

Organizatorzy Programu