Wychowawcy Roku 2010 i najlepsi szkolni wolontariusze w Belwederze!

Konkursy, których zwieńczeniem była dzisiejsza uroczystość zorganizowane zostały w ramach IV edycji programu „Szkoła bez przemocy". - Konkurs „Wychowawca Roku" organizujemy po raz drugi. W zeszłym roku zobaczyliśmy jak dużym zainteresowaniem cieszył się pomysł i formuła konkursu, zarówno ze strony uczniów i rodziców, jak i samych nauczycieli. Widać wyraźnie, ze istnieje potrzeba zdefiniowania kim jest „dobry wychowawca", „wychowawca z powołania" i podkreślania jego kluczowej roli w procesie socjalizacji młodzieży. I o to przede wszystkim nam chodzi - wyjaśnia Joanna Pilcicka, prezes Mediów Regionalnych, jednego z organizatorów konkursu. Do konkursu zostały zaproszone szkoły z całej Polski. Kandydaci do tytułu „Wychowawcy Roku 2010" zgłaszani byli za pośrednictwem strony internetowej www.szkolabezprzemocy.pl. Do etapu finałowego zakwalifikowało się dziesięciu wychowawców z każdego województwa, którzy otrzymali największą liczbę głosów. Na finalistów głosować można było za pośrednictwem specjalnych kuponów publikowanych w dziennikach regionalnych lub SMS-ów. - Gościmy dzisiaj przedstawicieli szkolnej elity - wspaniałych wychowawców, nauczycieli, którzy inspirują swoich wychowanków do działań wolontaryjnych i uczniów uczących się skutecznie pomagać innym, zachęcających do takiej aktywności swoich kolegów i koleżanki - podsumowuje Dorota Stanek, prezes Polskapresse. Nagrodą dla wychowawców są vouchery na profesjonalne szkolenia z listy przygotowanej przez Organizatorów Programu „Szkoła bez przemocy".

Konkurs na projekty wolontaryjne to z kolei nowa inicjatywa „Szkoły bez przemocy". - Koresponduje ona z motywem przewodnim IV edycji Programu, którym jest wolontariat, rozumiany jako bezinteresowne pomaganie innym - tłumaczy Jadwiga Czartoryska, Prezes Fundacji Orange. Szkoły miały czas na realizację projektów od stycznia do kwietnia 2010. Zakres działań podejmowanych przez szkolnych wolontariuszy był bardzo szeroki. Od kiermaszy, koncertów, spektakli charytatywnych po zajęcia indywidualne z dziećmi, opiekę nad osobami starszymi czy działania promujące np. kwestię praw człowieka. - Przy ocenie jury konkursu brało pod uwagę przede wszystkim rolę działań w kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych, długofalowość Projektu, czyli możliwość kontynuacji zainicjowanych działań oraz poziom zaangażowania wolontariuszy - dodaje Jadwiga Czartoryska.

Spośród kilkuset projektów wybranych zostało 46 najlepszych ze wszystkich województw. Już w lipcu br. około 130 wolontariuszy zaangażowanych w zwycięskie projekty w nagrodę wyjedzie do Lewina Kłodzkiego na tygodniowy obóz letni - Letnią Szkołę Liderów Wolontariatu. Opiekunowie projektów wezmą udział w szkoleniach, prowadzonych przez ekspertów z Centrum Wolontariatu.

7 czerwca to dzień wyjątkowy dla wszystkich uczestników i sympatyków „Szkoły bez przemocy". W tym dniu obchodzimy bowiem Dzień Szkoły bez Przemocy, czyli ogólnopolskie święto szkól i lokalnych społeczności, które działają na rzecz zapobiegania agresji i przemocy. Szkoły tradycyjnie już organizują na swoim terenie happeningi, koncerty, kolorowe marsze, spektakle, debaty. W tym roku dodatkowo zachęcaliśmy szkoły do inicjowania działań promujących wolontariat - dodaje Dariusz Kaczmarek, prezes Wydawnictw Pedagogicznego Operon. - Jesteśmy dumni, że dzisiaj świętują wspólnie z nami szkoły z całej Polski. W ubiegłym roku w obchodach Dnia Szkoły bez Przemocy wzięło udział ponad 1800 placówek.

Finał naszej wielkiej akcji Finał naszej wielkiej akcji