Barcińskie wielkie serca

Od początku roku w program pomocy niepełnosprawnym dzieciom zaangażowało się 30 gimnazjalistów z Barcina. - Mile jest to, że jeśli my dajemy tym dzieciakom radość, one potrafią to odwzajemnić. Uśmiechają się. Nie uciekają, nie odpychają. To najwspanialsza nagroda. Ta praca przynosi radość także nam - przyznaje Dominika, uczennica Gimnazjum.

Pomysł na projekt „Otwarte serce to moje bogactwo" narodził się wśród uczniów barcińskiego gimnazjum. W związku z tym, że w gminie nie ma przedszkoli z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi, działania postanowili zaadresować do niepełnosprawnych dzieci, które nie są objęte obowiązkiem szkolnym oraz ich opiekunów.

Przy udziale pedagogów szkolnych oraz nauczycieli organizują zajęcia w szkole i domach podopiecznych. Część z nich odbywa się w sali polisensorycznej i polega na pobudzaniu zmysłów dzieci niepełnosprawnych: czucia dotyku, węchu, smaku, wzroku, tak by umożliwić dzieciom zintegrowane i wielozmysłowe poznawanie świata. Zajęcia z arteterapii z kolei to cykl warsztatów plastycznych i muzycznych dla maluchów. Wolontariusze organizują też wspólne gotowanie w stołówce szkolnej.
Drugi rodzaj działań polega na bezpośrednim wspieraniu rodzin dzieci niepełnosprawnych, a wśród nich m.in. dyżury wolontariuszy w domach oraz warsztaty dla rodziców - cykl spotkań na tematy związane z wychowywaniem dziecka niepełnosprawnego oraz radzeniem sobie z codziennymi problemami opiekuńczo - rewalidacyjnymi.

Ich radośc to najlepsza nagroda Ich radośc to najlepsza nagroda