Tu jesteś: Strona główna / Dla prasy / Notatki dla prasy

Jak szkoły promują wolontariat?

To w jaki sposób szkoły zaangażowały się w organizację Tygodnia Wolontariatu przeszło nawet nasze oczekiwania - twierdzi Jarosław Herrmann z Biura Programu „Szkoła bez Przemocy" - Liczba zgłoszeń, różnorodność i jakość pomysłów na działania promujące wolontariat była naprawdę zaskakująca.

W Zespole Szkół w Czerninie od wielu lat działa Szkolny Klub Wolontariusza „Otwarte serca". Przez ten grudniowy tydzień wolontariusze byli jednak szczególnie aktywni. Spotkanie w sztumskim hospicjum i akcja pakowania towarów w miejscowych supermarketach w celu zebrania funduszy na paczki bożonarodzeniowe dla pensjonariuszy hospicjum rozpoczęły Tydzień Wolontariatu. Następnie czernińscy wolontariusze wykonali kartki i ozdoby świąteczne dla dzieci z hospicjum, w Domu Środowiskowym zaprezentowali inscenizację pt. „Brzydula", a pod hasłem „Pomagam młodszym" zorganizowali zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ostatniego dnia w szkole odbyło się spotkanie na temat niepełnosprawności „Niepełnosprawni - normalna sprawa".

W niektórych szkołach Tydzień Wolontariatu miał też wymiar międzynarodowy. W Szkole Podstawowej nr 7 w Poznaniu Tydzień upłynął pod hasłem „Co to znaczy być wolontariuszem?". Na zaproszenie organizatorów do szkoły przyjechali wolontariusze z Belgii i Ukrainy. Opowiadali rówieśnikom co dla nich znaczy być wolontariuszem i w jaki sposób pomagają innym, przygotowali prezentacje i quizy o swoich krajach i ich kulturze.

To tylko niektóre z szkolnych inicjatyw. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom ich opiekunów za godne podziwu zaangażowanie!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Tygodnia Wolontariatu dostępnej na stronie Programu oraz wybranych relacji zamieszczonych na stronach internetowych mediów regionalnych, szkół i urzędów:

Liceum Ogólnokształcące w Sycowie

Powiatowy Zespół Szkół im. jana Pawła II w Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa nr 4 w Skawinie

Zespół Szkół Publicznych w Bączalu Dolnym

Zespół Szkół w Rodowie

Gimnazjum w Polanowie

Gimnazjum nr 1 w Bytomiu

Szkoły katolickie w Trzciance

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żelisławicach

Szkoła Podstawowa nr 1 w Hrubieszowie

Gimnazjum nr 2 im. Karpatczyków w Nysie

Szkoła Podstawowa w Jadwisienie

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Rutyny w Szczucinie

Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze

Zespół Szkól Sportowych w Lubinie

Szkoła Podstawowa nr 44 w BiałymstokuProgram społeczny „Szkoła bez przemocy” był prowadzony w polskich szkołach w latach 2006-2013

Organizatorzy Programu